istanbul doğumluyum, hazır giyim ve kuyumculuk mezunuyum, elsanatları takıtasarımı öğretmeniyim.

BRN_collection firma adım yalnız takı tasarımı değil, ayrıca nikah şekeri organizasyon işleri de yapmaktayım.

Ben kuyumculuk öğretmeniyim, mücevher tasarımcısıyım, BRN sanat markamla sektördeyim. Bu yıl daha doğrusu geçen yıldan itibaren, berene wooden olarak’ da piyasada ürün çıkartmaya başladık.
Takının yanı sıra evde ofis aksesuarları da üretiyorum. Dekoratif objeler yapıyoruz ahşap ve gümüşle karışım ya da ahşap ve seramik karışım tasarımlar, kuyumculuktada özel kendime özgün çizgilerimden yola çıkaraktan kendi üretimimle yaptığım takılarımla sektördeyim.
Kişisel sergiler açıyorum, tema olarak kendime ait temalar buluyorum şöyle söyleyeyim size yolda yürüdüğüm zaman bir yapraktan da esinleniyorum. Sahil kenarında yürüdüğüm zaman bir çakıl taşından da esinleniyorum. Bunlardan alıyorum, orada bırakmıyorum onları alıyorum elime götürüyorum atölyeme, bir süre tutuyorum önüme koyuyorum onlar bana uçurtuyor zaten, aklımda çok farklı fikirlerim oluyor. Onları kâğıt’ a döküyorum, tezgâhım’ a döküyorum tezgâhımda hayat buluyor can buluyorum.
Sergilerimde sunuma geçiyorum. 2012 yılında açtığım takılarda Rumelihisarı, Yusuf Ziya Paşa Köşk’ünden esinlenmiştim.
2015 Çanakkale de bir sergi açtım. Seyit Onbaşından, kurşunlardan savaşta ne varsa ben onu takılarıma yansıttım.
2015 yılında Orhan Kemâl İl Halk Kütüphanesinde de bir sergim oldu.
Her yıl düzenlenen Erguvan sergisinde bu sene konuk ağaç narla birlikte tek kuyumculuk alanından… 3 yıldır katılıyorum ben bu sergiye, ben tek kuyumculuk alanımla üç eserim var bu sergide bir tanesi tablo iki tane takı olarak…
Derslere gelince Türk Ocağı Vakfında, Sultanahmet Türk Ocağındayız, İstanbul şubesi olarak derslerimizi orada sürdürüyoruz.
(Tasarımcı Berna Üzüm ile Haber Gold un Yapmış Olduğu Röportaj)

BERNA ÜZÜM

gümüş kuyumculuk & deri boncuk tasarımları